Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?
Maria Konopnicka
Historia naszej szkoły sięga 1917 roku. Wtedy założono jednoklasową szkołę, która przez dwa lata mieściła się w lokalu Akcyjnego Towarzystwa Fabryki Sztucznego Jedwabiu w Boryszewie. W 1920 roku wydzierżawiono na 10 lat dom pana Przedpełskiego, przeznaczając go na szkołę. Zajęcia odbywały się również w budynku cegielni na Boryszewie, domu państwa Olejnickich przy ul. Fabrycznej oraz domu państwa Bechcickich przy ul. Miłej. W rezultacie kilkuklasowa szkoła mieściła się w 4 oddalonych od siebie o około 1 km budynkach, które były zupełnie nieprzystosowane do nauczania dzieci.
Pierwszym kierownikiem szkoły w latach 1917-1923 była pani Waleria Kotecka. Kolejnym kierownikiem szkoły w latach 1923-1926 był pan Nowicki, a następnie od 1926 roku pan Czesław Skuza.
W 1933 roku na potrzeby szkoły oddano budynek państwa Krakowiaków przy ulicy Okrzei 8. Wreszcie cała szkoła mieściła się w jednym budynku. Potem przyszły trudne czasy wojenne. Ówczesny jej dyrektor, pan Skuza, zadbał o zabezpieczenie majątku szkoły, a po wojnie, dzięki jego staraniom, utworzono siedmioklasową szkołę podstawową, w której pan Skuza był kierownikiem
Od września 1953 roku nowym kierownikiem szkoły został pan Henryk Kobierecki. Dzięki jego zaangażowaniu i staraniom całej lokalnej społeczności 8 stycznia 1958 roku szkołę przeniesiono do nowego budynku wtedy przy ulicy Dzierżyńskiego 44 (dziś ulicy 15 Sierpnia), w którym szkoła mieści się do dziś. Jak na tamte czasy, szkoła była świetnie wyposażona, nowoczesna i przestronna.
Ważnym momentem dla szkoły był dzień 13 października 1963 roku. Wtedy ufundowano dla szkoły pierwszy sztandar z napisem "Nauka Honor Ojczyzna".
Dzięki zaangażowaniu kolejnych dyrektorów szkoły: p. Janiny Grzegorzewskiej, p. Franciszka Korzeniowskiego, p. Marka Wiszyńskiego, p. Haliny Kłos, p. Stanisława Danielewicza, p. Janiny Sitkiewicz, p. Mirosława Łyszczyka oraz pani Hanny Celedy, szkoła w Boryszewie świetnie prosperowała i wychowywała kolejne pokolenia uczniów.
Przełomowym momentem był 13 grudnia 1993 roku, kiedy to oddano do użytku uczniów klas 0-III budynek po Zakładowym Domu Kultury w Boryszewie.
Szczególnym wydarzeniem dla całej społeczności było też nadanie szkole imienia Marii Konopnickiej, które miało miejsce w 1997 roku, co zbiegło się z obchodami osiemdziesiątej rocznicy jej powstania.
Z uwagi na mniejsza liczbę uczniów związaną z niżem demograficznym w roku 2003 uczniowie klas 0-III powrócili do macierzystej szkoły. W roku 2005 przeprowadzono termomodernizację budynku. W 2006 roku szkoła obchodziła 90-lecie swojego istnienia.
1 września 2017 r. stanowisko dyrektora objął pan Dariusz Kosiński. W tym samym roku szkoła obchodziła 100-lecie swojego istnienia.
Od 2022 r. szkoła posiada dużą i nowoczesną salę gimnastyczną, w 2014 r. powstało nowoczesne boisko do piłki ręcznej oraz nowoczesne boisko do piłki nożnej wraz z bieżnią lekkoatletyczną. Warto dodać, że z obiektów tych korzystają nie tylko uczniowie, ale i mieszkańcy naszej dzielnicy Boryszew. Natomiast dla młodszych jako pierwsi w mieście pozyskaliśmy środki z MEN w ramach projektu „Radosna Szkoła” na budowę nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw, który wśród najmłodszych uczniów i mieszkańców dzielnicy cieszy się ogromnym powodzeniem.
Priorytetem i atutem naszej „Dwójki” jest nie tylko jakość kształcenia, lecz także bezpieczeństwo uczniów i dbałość o przyjazną i miłą atmosferę. Tworzymy szkołę, w której najważniejszy jest uczeń i jego potrzeby.
Szkoła nasza może pochwalić się wieloma sukcesami. Szkolną specjalnością w sporcie są zawody rugby, koszykówka i lekkoatletyka, ale jest też wiele sukcesów w innych dziedzinach. Nasi uczniowie zdobywają też wiele nagród i wyróżnień w konkursach polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych, plastycznych, recytatorskich, plastycznych czy muzycznych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom uczniów, staramy się, aby każdy mógł rozwijać swoje pasje i zdolności.
Uczniowie korzystają z zajęć na pływalni „Orka”, mają dostęp do bogatych zbiorów bibliotecznych i pracowni multimedialnej w bibliotece. Wszyscy potrzebujący uczniowie objęci są też opieką świetlicową, korzystają z obiadów w szklonej stołówce, a o ich zdrowie i odpowiednią jego profilaktykę dba pani pielęgniarka.
Duży nacisk kładzie się na zdrowe żywienie. Od lat wydawane są uczniom owoce, soki oraz mleko w ramach akcji „Owoce w szkole” czy „Szklanka mleka”, a sklepik uczniowski zastąpił automat ze zdrowymi przekąskami i napojami.
I choć współcześnie Szkoła Podstawowa nr 2 to jedna z najmniejszych szkół w Sochaczewie, za to najstarsza, z wieloma tradycjami i mnóstwem pięknych kart w historii.