Sochaczew
Pierwsze wolne wybory

AUTORSKA LEKCJA  „PIERWSZE, WOLNE WYBORY”

W RAMACH PROJEKTU „MŁODZI DLA WOLNOŚCI”

W dniu 25 marca 2014 roku odbyła się autorska lekcja „Pierwsze, wolne wybory” dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie. W warsztatach  historii najnowszej wzięło udział 27 osób, które aktywnie uczestniczyły w pracy grupowej oraz w prezentacji swoich dokonań.

Lekcja jest scenariuszem autorskim dla klas IV-VI szkół podstawowych napisanym na potrzeby projektu edukacyjnego „Młodzie dla wolności!”. Zajęcia przeznaczone są na 2 godziny lekcyjne dla szkół podstawowych. Lekcję lub poszczególne elementy scenariusza można wykorzystać zwłaszcza w klasach VI szkoły podstawowej oraz na zajęciach dodatkowych na kole historycznym.

Uczniowie z klas IV- VI pracowali w pięciu grupach: dotyczącej homilii Papieża

Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w 1979 roku i jego dokonań na rzecz zniesienia komunizmu, powstania i działalności NSZZ „Solidarność”, wprowadzenia „stanu wojennego” i jego ofiar, rozmów i ustaleń „okrągłego stołu” oraz pierwszych, wolnych kontraktowych wyborów w 1989 roku. Dzieci wykonały plakat Papieża Polaka – Papieża Wolności i przedstawiły jego najważniejsze przesłanie dla polskiego, zniewolonego społeczeństwa:

„...Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi! Amen...”

Jan Paweł II

Uczniowie z grupy II ułożyli i odegrali audycję radiową, w której głównym gościem był Lech Wałęsa. W rolę redaktorki wcieliła się odważna i obdarzona wyjątkowym głosem Wiktoria Głuchowska z klasy Va a Lechem Wałęsą był specjalnie ucharakteryzowany Adaś Orliński z klasy Va. Dzieci z grupy III – Patrycja Ogrodowska i Wiktoria Brożyna z klasy VI b ułożyły wiersz na cześć najmłodszej ofiary stanu wojennego – ucznia Emila Barchańskiego. Grupa IV przedstawiła ustalenia obrad „okrągłego stołu”. Dziewczęta z klasy VI a i VI b zorganizowały happening zachęcający do wzięcia udziału w pierwszych wolnych, kontraktowych wyborach.

Dla wszystkich uczniów symbolem wywalczonej prawie pokojowo wolności było pierwsze przemówienie – exposé premiera Tadeusza Mazowieckiego przed Zgromadzeniem Narodowym w 1989 roku. Ś. P. Tadeusz Mazowiecki budował demokratyczną Polskę i pozostaje dla nas symbolem transformacji ustrojowej.

Nauczyciel historii

Agnieszka Sławińska