Sochaczew
Lekcja z Legionów

LEKCJA Z LEGIONÓW

25 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie odbyła się wyjątkowa lekcja o Legionach Polskich walczących o niepodległość w latach 1914-1918. Lekcja jest scenariuszem autorskim dla klas IV-VI szkół podstawowych napisanym na potrzeby projektu edukacyjnego „Lekcja z Legionów!” organizowanym przez Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Każdy z uczniów pracował indywidualnie nad wybranym tekstem źródłowym dotyczącym Legionów Polskich oraz postaci Józefa Piłsudskiego. Uczniowie poznali umundurowanie Legionistów, szlak walk I i II Brygady, najważniejsze bitwy oraz warunki panujące w okopach na froncie wschodnim. Dzieci zainteresowały się szczególnie gimnazjalistami, którzy dobrowolnie zgłaszali się do Legionów i chcieli walczyć o wolną Polskę be względu na cenę, jaką było poświęcenie własnego życia. Uczniowie dowiedzieli się o najmłodszych ofiarach walki o wolność – Orlętach Lwowskich, którzy nawet pośmiertnie dostawali za odwagę Ordery Virtuti Militari.

Uczeń z klasy VI a – Kamil Cholewa zainteresował się historią swoich przodków – przyniósł na lekcję oryginalne dokumenty pradziadka Stanisława Olszaka, który walczył w I wojnie światowej. Przedstawił kolegom książeczkę poborową pradziadka, który skończył Szkołę Podoficerską i został odznaczony Medalem Pamiątkowym oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Natomiast an Migda, ur.1884, przymusowo wstąpił do wojska carskiego w 1902 roku. Brał udział w wojnie rosyjsko – japońskiej. Wrócił do Polski w 1910 roku. Walczył w Legionach Polskich od 1914 roku. Podczas II wojny światowej został poważnie ranny od odłamków granatu rzuconego przez nieprzyjaciela. Granat wybuchł kilka metrów od niego – Jan Migda stracił nogę i miał uszkodzonych kilka żeber. Zmarł w 1962 roku.

Historią rodziny zainteresował się również Kacper Reczka, którego pradziadek walczył o niepodległość Polski. Przyniósł oryginalne zdjęcia i opowiedział o swoim bohaterskim przodku.

Uczniowie poznali również historię Sochaczewa podczas I wojny światowej i zniszczenia, jakim uległo nasze miasto. Każdy aktywnie włączył się w pracę na lekcji i wypełnił swoje karty pracy.

Nauczyciel historii

Agnieszka Sławińska