Sochaczew
Zaduszki z poezją Baczyńskiego

Listopad to szczególny czas. Czas refleksji i zadumy nad przemijaniem.

Dzisiaj i my zatrzymaliśmy się na chwilę i wsłuchaliśmy w słowa poezji, która tak pięknie mówi o życiu, śmierci i przemijaniu. Zaduszki z twórczością patrona 2021 roku - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - doskonale się w tę atmosferę wpisują. Program artystyczny poświęcony życiu i twórczości wielkiego poety, przeznaczony dla uczniów starszych klas, obejrzeliśmy w piątek 5 listopada.

Spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Powstania Warszawskiego - rozpoczęła piosenka “Znów wędrujemy”, której słowa napisał poeta. Mówił o sobie: “ja, żołnierz, poeta, czasu kurz”. W koszmarnej wojennej rzeczywistości nie był jednak zdolny zapomnieć o urodzie życia i pięknie świata, o czym przekonywał w swoich wierszach. Baczyński posiadał również talent plastyczny i jest autorem licznych rysunków, grafik, akwarel. Widzowie mogli je podziwiać podczas prezentacji multimedialnej stanowiącej tło dzisiejszego przedstawienia.

Podczas spektaklu uczniowie obejrzeli wywiad z poetą, który nie tylko mówił o swoim życiu, ale też recytował własne wiersze. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz stare warszawskie melodie. Można było usłyszeć m.in. “Wiersze wojenne” czy “Umówmy się na dziś”. Spektakl zakończył grany na trąbce utwór “Cisza”, będący hołdem złożonym wielkiemu poecie, o którym Stanisław Pigoń powiedział: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”.

Zaduszki poetyckie ku czci wielkiego poety były dla wszystkich okazją do lirycznego spotkania pełnego przeżyć i wzruszeń!

Wystąpili:

Małgorzata Fortuna – konferansjer I