Sochaczew
,, Spadli z obłoków, by walczyć o wolność i pokój''

Klasy V odpowiedziały na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie i 13 maja udały się na lekcję historyczno- patriotyczną w terenie, której szlak przebiegał przez wioski: Załusków- Wszeliwy- Brzozów Stary, w powiecie sochaczewskim. Warto wspomnieć, że rok 2016 został decyzją Sejmu Rzeczpospolitej ustanowiony Rokiem Cichociemnych.

Źródła historyczne podają, że w ramach akcji,, Jacket'' w dniu 28 grudnia 1941 r. zrzucono grupę polskich spadochroniarzy na las koło wsi Wszeliwy. Skoczkowie podzielili się na dwie grupy. ,, Kotwicz'' z ,, Wanią'' i dwaj kurierzy po potyczce z załogą posterunku niemieckiego przebili się do Warszawy. ,, Orawa'' i ,,Amurat'' polegli podczas przekraczania granicy we wsi Brzozów Stary.

Nauczycielka historii ze szkoły w Brzozowie bardzo ciekawie opowiedziała nam tę niezwykłą historię ludzi wyjątkowo oddanych Polsce. Przejechaliśmy kilkukilometrowy szlak, zobaczyliśmy w lesie miejsce zrzutu ekipy ,,Jacket'', miejsce pierwszego pochówku dowódcy grupy - Mariana Jureckiego ps. ,, Orawa'' i  Andrzeja Świątkowskiego ps. ,, Amurat'' w polu pod gruszą. Zatrzymaliśmy się na chwilę przed Obeliskiem upamiętniającym poległych Cichociemnych, jak również odwiedziliśmy cmentarz, na którym po zakończeniu wojny,  dzięki pamięci miejscowej ludności, zostali pochowani bohaterowie. Na zakończenie naszej lekcji udaliśmy się do szkoły, w której znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona grupie polskich spadochroniarzy.

Po wizycie w Brzozowie pojechaliśmy do Granicy, uroczego miejsca pośród zieleni Puszczy Kampinoskiej. Zwiedziliśmy muzeum z ciekawymi okazami ptaków i zwierząt zamieszkujących w puszczy, przemierzyliśmy ścieżkę dydaktyczną „Skrajem Puszczy”, byliśmy w skansenie, przeszliśmy wzdłuż Alei Trzeciego Tysiąclecia, gdzie rosną pamiątkowe dęby ku czci najwybitniejszych Polaków.

Po południu udaliśmy się pobliską łąkę, aby odpocząć po trudach zwiedzania. Jedni z nas wybrali aktywny wypoczynek i grali w piłkę, inni leżakowali na kocach, ale najliczniejsza grupa uczniów wzięła udział w koncercie piosenek harcerskich. Radości nie było końca, ale czas nieubłaganie mijał i trzeba było w końcu wrócić do Sochaczewa. Może kiedyś znów pójdziemy skrajem puszczy…

17.05.2016