196950 odwiedzin
Happening o stanie wojennym

Dotknąć historii – happening o stanie wojennym

Klasa V b  postanowiła przybliżyć uczniom Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie co stało się 32 lata temu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski, stojący na czele Wojskowego Komitetu Ocalenia Narodowego, prześmiewczo nazywanego „wroną”, wprowadził stan wojenny w Polsce, jako odpowiedź na działania społeczeństwa obywatelskiego walczącego o swoje demokratyczne prawa. Na ulice miast i wsi polskich wyjechały opancerzone pojazdy i czołgi wraz z wojskiem. Niektórzy myśleli, że zbliża się czas „Apokalipsy”, wojska rosyjskie stały blisko naszej granicy przygotowane do interwencji , odłączono linie telefoniczne, wprowadzono reglamentację na towary czyli system kartkowy oraz godzinę policyjną. Aresztowano (czyli internowano) wielu członków „Solidarności”, w tym Lecha Wałęsę.

Michał Sikora, Julia Górnicka, Julia Komosa i Marta Maciejewska przebrali się za członków „Solidarności”. W ramach happeningu uczniowie chodzili po korytarzu, wzbudzając ciekawość i zainteresowanie kolegów. Pewne wątpliwości niektórych uczniów od razu rozwiewało pojawienie się Mikołaja Swędrowskiego – przebranego za Lecha Wałęsę, lidera „Solidarności”. Warto wiedzieć, że Lech Wałęsa był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla oraz pierwszym demokratycznie wybranym Prezydentem III Rzeczypospolitej w latach 1990 – 1995. Mikołaj wraz ze swoją mamą przygotowali strój z tego okresu wzorowany na archiwalnych, ikonograficznych źródłach przedstawiających legendarnego „fightera” o wolność. Postarali się nawet o barwione wąsy oraz takie historyczne detale jak mały obrazek Matki Boskiej umieszczony w kieszeni marynarki. Mikołaj bardzo dobrze odgrywał rolę lidera „Solidarności”. Mikołaja czynnie wspierała grupa innych członków „Solidarności”, w tym Emilka Graniak, przebrana za hipiskę, z  opaską na ręce z napisem „Solidarność”. Jej strój i odgrywana rola wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, pobudziły wyobraźnię do zadawania wielu pytań w ramach prowadzonego heppeningu i żywej lekcji historii. Uczniowie klas VI aktywnie uczestniczyli w lekcji o stanie wojennym, zwłaszcza swoją wiedzą na temat lat 80-tych XX wieku popisali się: Kondrat Cybularczyk, Maciej Jeznach, Michał Zygmunt, Tomasz Młynarcyk i Kuba Skorupa z klasy VI b.

Emilka wraz z kolegami i koleżankami oraz naszym szkolnym Lechem Wałęsą  chcieli przekazać jedno przesłanie – że mimo wprowadzenia stanu wojennego i śmierci około 100 osób walczących o demokrację ( w tym Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki) najważniejsze jest utrzymanie i rozwiązywanie wszelkich konfliktów za pomocą pokoju. To hasło pacyfistyczne połączyło w 1981 roku 10 mln obywateli, którzy w ramach „Solidarności” walczyli o wolną Polskę. Dzięki temu dzisiaj żyjemy w wolnym kraju!

Agnieszka Sławińska

Relacja Kondrata Cybularczyka  z klasy VI b:

Solidarność powstała 17 września 1980. Przewodniczącym był  Lech Wałęsa, związek liczył około 10 milionów członków. Solidarnościowcy domagali się własnych, demokratycznych praw. W całym kraju zaczęły się strajki. Aby utrzymać porządek w kraju,  w 1981 roku Przywódca  Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Na ulice miast wyjechały czołgi,wojsko i Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej  zwane Zomo.  Ustalono także na terenie całego kraju  godzinę policyjną która obowiązywała od godz 22 do 06 rano. W tych godzinach nie można było wychodzić na ulicę. Mieszkańcy Sochaczewa  w tych godzinach organizowali spacery pokojowe  i rozrzucali ulotki . Najgorsze jednak  było to, że aresztowano wielu przywódców „Solidarności”.  Najważniejsi z nich to Lech Wałęsa  i Tadeusz Mazowiecki. W stanie wojennym zamordowano  100 osób walczących o wolność i demokrację, w tym 18- letni Grzegorz Przemyk  brutalnie pobity przez Milicje, syn Barbary Sadowskiej,  poetki „Solidarności . Zamordowano także błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko  który zmienił treść znanej pieśni kościelnej  brzmiała ona ,, Przed  Twe ołtarze zanosim błaganie  Ojczyznę wolną pobłogosław Panie " zmienił on na ,, Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie " . Bardzo nie  spodobało się to ówczesnym władzom podobnie jak  jego kazania. Postawiono mu zarzut ,,nadużywania wolności sumienia". Po tych wydarzeniach nasiliły się protesty i niechęć do władzy .

W 1983 roku Lechowi Wałęsie przyznano Pokojową Nagrodę Nobla  nie mógł jej odebrać ponieważ siedział w więzieniu. Odebrała ją jego żona Danuta wraz z najstarszym synem Bogdanem . Sukcesem solidarności  były obrady okrągłego stołu w 1989 roku, gdzie ustalono, że będzie panować wolność powoływania partii politycznych i wolne wybory. 5 kwietnia 1989 roku odbyły pierwsze wolne wybory na prezydenta, wygrał je Lech Wałęsa.

Kondrat Cybularczyk

23.12.2013