192801 odwiedzin
Tydzień Języka Ojczystego

„W mowie i piśmie używaj polskiego.

W języku tym jest coś pięknego.”

„Niech Twój język brzmi poprawnie,

by mówiono o nim ładnie.” -  Dominik, kl. Vc

„Polska! Po polsku…!” -  Adam, kl. Vb

„Języka polskiego pilnie się ucz,

bo to do świata wielkiego klucz.” – Natalia, kl. IVa

„Ą i ę to ważna rzecz!

Nie wymieniaj ich na a i e.”

„Język polski bywa trudny, ale nigdy nie jest nudny.” - Małgosia, kl. Vc

To tylko niektóre hasła promujące język polski. Utworzyli je nasi uczniowie w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody tego pięknego święta, które na całym świecie obchodzone jest 21 lutego. Aby podkreślić bogactwo i różnorodność naszego języka, świętowanie zajęło nam cały tydzień. Od poniedziałku do piątku (18-22 lutego) trwały akcje i konkursy korytarzowe przygotowane przez nauczycieli języka polskiego. Każdego dnia uczniowie klas IV-VIII otrzymywali nowe zadanie polonistyczne, które należało wykonać w określonych czasie.

Zmagania z zawiłościami polszczyzny rozpoczęła akcja „Neonowe schody”, czyli schody wyklejone kolorowymi kartami zawierającymi wyrazy z trudnością ortograficzną. Codzienne pokonywanie klatki schodowej to dla wszystkich nietypowa powtórka z ortografii. Korytarz  natomiast opanowały akcje o charakterze wyzwań. Na tablicy ogłoszeń, oprócz ciekawostek językowych i rebusów, codziennie pojawiały się zadania, które nie tylko rozwijały w uczniach kreatywność, ale też bawiły i zachęcały do niecodziennej aktywności podczas przerw.

Pierwsze zadanie polegało na stworzeniu hasła promującego język ojczysty. To był dobry początek, gdyż liczba uczestników wyzwania była zdumiewająco duża, a wszystkie hasła, wiersze i rymowanki mogłyby posłużyć do stworzenia książki.

Były także „Polonistyczne Boggle”, gra wymagająca, aby z wybranych liter stworzy jak najwięcej polskich wyrazów. Rekordzistka, Zosia z klasy IVa, ułożyła aż 100 słów!

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się zadanie polegające na ułożeniu własnego wiersza na podstawie zaledwie fragmentów już istniejącego. W tym dniu zrobiło się w szkole bardzo poetycko.

Wymyślenie oryginalnych nazw ulic dla nowo wybudowanego osiedla to wyzwanie nie tylko dla wielbicieli architektury. Wyobraźnia dziecięca nie ma granic, więc w nazwach pojawiały się różnorodne motywy: kosmos, barwne kwiaty, leśne tajemnice czy cybernetyka.

Ostatniego dnia uczniowie zmierzyli się ze znajomością dzieł literackich. Ich zadaniem było dopisanie autorów do tytułów znanych utworów literackich. Polecenie nie było łatwe, więc pomoc pani bibliotekarki okazała się niezbędna.

Nasz Tydzień Języka Ojczystego był dość intensywny, ale warto było się starać, gdyż za każdą aktywność uczniowie otrzymywali nagrody. Ten czas pokazał wszystkim, jak bogaty, a jednocześnie trudny, jest nasz język polski, jednak poznawanie go sprawia niesłychaną przyjemność.

26.02.2019