Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

Uczniowie klas ósmych i siódmych w piątek, 16 listopada odbyli niezapomnianą wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Przybliżyli sobie nie tylko najważniejsze wydarzenia i miejsca związane z Alkiem, Rudym i Zośką, ale także obraz życia w dawnej okupowanej Warszawie.

Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie pod Liceum im. Stefana Batorego- szkoły, do której chodzili bohaterowie książki, gdzie się poznali i gdzie zaczęła się  ich przyjaźń. Dziś placówka ta liczy 100  lat i zaliczana jest do najbardziej renomowanych szkół licealnych w stolicy.

Potem udaliśmy się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawnej  siedziby gestapo, gdzie przesłuchiwany i torturowany był Rudy.

Następnie przejechaliśmy obok pomników Lotnika i Mikołaja Kopernika oraz  Gmachu „Zachęty”- miejsc najsłynniejszych akcji sabotażowych.

Kolejnym punktem programu był spacer śladami akcji pod Arsenałem, podczas której odbito Rudego z rąk gestapowców, a Alek został śmiertelnie postrzelony.

Potem pojechaliśmy do  Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy, a tysiące więźniów zakatowano lub stamtąd wywożono do obozów zagłady. Wysłuchaliśmy też wstrząsających relacji więźniów o życiu na Pawiaku i zobaczyliśmy I wydanie „Kamieni na szaniec”.

Na zakończenie odwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski, gdzie w kwaterze Brzozowych Krzyży, obok tysięcy powstańców warszawskich, znajdują się groby Alka, Rudego i Zośki, a także autora opowieści o nich, czyli Aleksandra Kamińskiego.

Ta niezapomniana wyprawa pokazała nam Warszawę z zupełnie innej strony. Zmusiła  do refleksji i zadumy nad czasami i ludźmi, którzy w okupowanej przez Niemców Warszawie z narażeniem życia udowadniali, że można „pięknie umierać i pięknie żyć”.

Redakcja „Bez Tytułu”

25.11.2018