"Żeby Polska była Polską..."
,, ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ...''
         Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisała się w kalendarz naszych  szkolnych uroczystości . W tym roku jest to szczególna - 100 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Stanęliśmy  tego dnia do uroczystego apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ta szczególna data  przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddaliśmy cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem. A ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy.

Dzień 11 listopada to ,,symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa”. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.

Uczniowie naszej szkoły  przedstawili w części artystycznej tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil. Wiersze patriotyczne przeplecione śpiewem i tańcem naszych uczniów  przybliżyły  wszystkim  tamte chwile i wywołały ogromne wzruszenie na twarzach uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Przesłanie przekazane przez młodych artystów, wywołało wśród uczestników  akademii - chwilę zadumy i refleksji.
W pamięci zapadną nam wszystkim przedstawione wydarzenia sprzed 100  lat, o które walczyli nasi pradziadkowie, a o których nie możemy zapomnieć.

Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie pana dyrektora,  który gorąco  podziękował młodzieży za przedstawienie tak pięknej lekcji historii i patriotyzmu, w której mieliśmy okazję  uczestniczyć. Pamiętajmy, że 11 listopada stanowi symboliczną miłość do Ojczyzny, kojarzy się nam z walką i zwycięstwem, uczy patriotyzmu do najważniejszych wartości dla wszystkich Polaków, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je ciągle umacniać i stać na jej straży.  Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie młodzieży roli wartości w życiu narodu oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą nas wszystkich.

więcej zdjęć >>>