Rekord dla Niepodległej

Stulecie Niepodległej w Dwójce

Punktualnie o 11.11 w piątek 9 listopada uczniowie sochaczewskiej Dwójki odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”,  rozpoczynając  obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym włączyli się w ogólnopolską akcję pod patronatem MEN-u, „Rekord dla Niepodległej”, w której o tej samej porze we wszystkich szkołach uczniowie śpiewali 4 zwrotki naszego hymnu.

Potem w sali gimnastycznej odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej. Najpierw jednak głos zabrał pan dyrektor, Dariusz Kosiński, który przypomniał najważniejsze fakty z historii naszej ojczyzny w drodze ku niepodległości i podkreślił znaczenie tego święta dla naszego narodu.

Potem obejrzano najciekawszą konkursową prezentację o naszych bohaterach narodowych, którzy wnieśli swój wkład w odzyskanie wolności przez nasz kraj po 123 latach niewoli.

Następnie  każda z klas prezentowała jeden utwór o tematyce patriotycznej. Były więc: „Ułani, ułani”, „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy bardziej współczesne „Dziś idę walczyć mamo”, „Dziewczyna z granatem”, a   w końcu „Rota”  M. Konopnickiej w wykonaniu ósmoklasistów. Okazało się, że słowa naszych pieśni patriotycznych znają wszyscy, dzięki czemu występy uczniów przekształciły się w piękne, choralne śpiewy całej szkolnej społeczności.

W drugiej części obchodów Święta Niepodległości uczniowie klas VII i VIII oglądali adaptację filmową dzieła Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W pozostałych klasach oglądano „Syzyfowe prace”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”, które przypominały uczniom o ważnych datach i wydarzeniach z historii naszej ojczyzny.

Uroczysty  i podniosły charakter uroczystości podkreślały galowe stroje wszystkich uczniów ozdobione biało- czerwonymi emblematami.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości w SP2 pokazały, że ojczyzna, patriotyzm, historia naszego narodu to nie są puste słowa, ale wartości ważne dla każdego Polaka, w każdym wieku, miejscu i czasie.

więcej zdjęć >>>