Hołd żołnierzom Bydgowskiego Batalionu Obrony Narodowej
Wrzosy, wrzosy, lila mgła
Gdzieś we wrzosach chłopak padł
O poranku kroplą rosy
Zapłakały nad nim wrzosy...

Jak co roku, społeczność naszej szkoły wzięła udział w uroczystej  mszy św. w intencji pomordowanych żołnierzy należących do Bydgowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Do zbrodni doszło 22 września 1939 roku.
Wtedy to żołnierze niemieckiego Wermachtu rozstrzelali 50 jeńców. Pretekst do masakry dało fałszywe doniesienie, jakoby żołnierze ci brali udział w rzekomym pogromie niemieckiej ludności cywilnej podczas wydarzeń tzw. bydgoskiej krwawej niedzieli.  Nabożeństwo odprawił  proboszcz parafii w Kozłowie Biskupim. Udział w nim wzięły m.in. rodziny pomordowanych, reprezentacja bydgoskiego Urzędu Miejskiego, tamtejszego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz władze naszego miasta i powiatu. Nie zabrakło reprezentacji kombatantów, wojska, młodzieży oraz rekonstruktorów historycznych. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór "Vivace". Zebrani wysłuchać mogli również poetycko-muzycznej prezentacji w wykonaniu uczniów naszej szkoły a także wykładu historycznego Jakuba Wojewody z sochaczewskiego muzeum.
24.09.2018